پرش به محتوا

تولید درب بطری پلاستیکی

هر روز، مردم در سراسر جهان، با میلیون ها درب بطری سرو کار دارند. برخی درب بطری های دارویی و بهداشتی حاوی داروها هستند، در حالی که برخی دیگر روی بطری های آب معدنی و نوشابه و انواع نوشیدنی به کار می روند. تولید درب بطری پلاستیکی باید به گونه ی خاص و ویژه همان کاربرد انجام شود.

تولید درب بطری پلاستیکی

انواع درب بطری

درب بطری را می توان به عنوان یک وسیله برای بسته بندی تعریف کرد که هدف آن اطمینان از ماندن محتویات یک ظرف در آن ظرف تا زمانی که آماده استفاده شود است. نمای بیرونی درب بطری معمولاً بافتدار است تا صاف و راحت تر باز شود و معمولاً لبه ای در پایین درپوش دارد. در برخی موارد در بالای درپوش نوعی نقش برجسته کار می شود که معمولاً دستورالعمل هایی را در مورد نحوه باز کردن بطری (در مورد بطری های دارویی) یا  شکل آرم شرکت درج می شود.

درب بطری‌های پلاستیکی مانند آن‌هایی که روی بطری‌های آب یا بطری‌های دارو می‌یابیم، معمولاً دارای یک رزوه داخلی هستند که مطابق با رزوه خارجی در گردن ظرف است تا درپوش را در جای خود نگه دارد. رزوه داخل درب بر حسب tpi یا رزوه در هر اینچ مشخص می شود و تعداد رزوه های استفاده شده به میزان ایمن بودن کلاهک بستگی دارد. علاوه بر این، رزوه ها، اندازه‌های دامن و اندازه‌های درپوش استاندارد وجود دارد که استفاده از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند تا درپوش‌ها را با بطری‌ها مطابقت دهند.

درب پلاستیکی

انواع مواد اولیه برای تولید درب بطری پلاستیکی

اکثریت قریب به اتفاق درب بطری های پلاستیکی از پلاستیک های قابل بازیافت ساخته می شوند که چهار مورد از رایج ترین آنها عبارتند از:

  • PET (پلی اتیلن ترفتالات)، که قوی و سبک است و اغلب برای درب بطری آب معدنی و نوشابه استفاده می شود.
  • HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا)، که سخت، سفت، اما همچنان سبک وزن است.
  • LDPE (پلی اتیلن با چگالی کم)، که انعطاف پذیر است و دارای مقاومت ضربه ای عالی است.
  • PP (پلی پروپیلن)، که سخت، ناهموار و بادوام است و معمولاً برای انواع درب بطری استفاده می شود.

با این حال، ممکن است از پلاستیک های دیگری استفاده شود. به دلیل استفاده گسترده از درب بطری، استفاده از مواد قابل بازیافت بسیار معمول است. هنگام انتخاب مواد اولیه مورد استفاده برای درب بطری باید ویژگی هایی مانند مدت زمان استفاده از آن را در نظر بگیرید (به عنوان مثال، درب بطری برای بطری آب یکبار مصرف بر خلاف درب بطری برای یک بطری تاریخ انقضاء دار که برای یک ماه در نظر گرفته شده است نیاز به مقاومت بالا ندارد)، از دیگر عوامل موثر در انتخاب مواد اولیه نوع محصول درگیر است (مایع، پودر). همچنین توجه داشته باشید که تمام موادی که برای درب بطری ها در تماس با داروها، غذاها یا نوشیدنی ها استفاده می شود، باید پلیمرهای مناسب برای مواد غذایی باشند.

قیمت درب پلاستیکی

قالب گیری و تزریق برای تولید درب بطری پلاستیکی

بیشتر درب بطری‌های پلاستیکی از طریق فرآیندی به نام قالب‌گیری تزریقی و با دستگاه های تزریق پلاستیک تولید می‌شوند. در این فرآیند، گلوله های پلیمری ترموپلاستیک در یک قیف فلزی گرم می شوند تا جایی که بسیار نرم و انعطاف پذیر می شوند. (در این مرحله است که هر رنگ آمیزی سفارشی قبلاً اضافه می شود). سپس پلاستیک نرم شده تحت فشار بسیار کنترل شده و بالا به یک قالب فولادی پیچیده و دقیق تزریق می شود. قالب، پلیمر نرم شده را به شکل دلخواه برای درب بطری ها شکل می دهد. هنگامی که مواد پلیمری به اندازه کافی خنک شد تا سخت شود، قالب باز می شود و درب بطری ها خارج می شود. اگر چندین درب از یک قالب ساخته شود (همانطور که اغلب اتفاق می افتد)، آنها با دقت از یکدیگر جدا می شوند و برای پردازش بیشتر آماده می شوند (به عنوان مثال برای واشر گذاری، آب بندی و …)

قالب گیری تزریقی روش بسیار خوب و رایج ترین روش تولید درب بطری است. برای مثال، قالب‌گیری تزریقی برای حجم تولید بالا بسیار مقرون به صرفه است. همچنین تکرارپذیری بالا و افزایش تولید از ویژگی های دیگر تولید با ماشین آلات تزریق پلاستیک است ، به این معنی که عملاً هیچ تغییری در اندازه، شکل، یا پرداخت سطح درب ها ایجاد نخواهد شد.

 

قالب درب بطری دستگاه تزریق پلاستیک

قالب‌های تزریقی می‌توانند دوام بسیار بالایی داشته باشند، که این امر می‌تواند در هنگام رزوه ‌کاری بسیار مهم باشد.

خود قالب ها اغلب از فولاد ضد زنگ بادوام ماشینکاری می شوند و هزاران بار در یک دوره تولید استفاده می شوند. همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود، هر قالب به گونه ای طراحی شده است که در هر بار استفاده، چندین درب بطری بسازد. طراحی آنها بسیار بیشتر از هندسه مورد نیاز برای رسیدن به شکل نهایی درب بطری است. نه تنها باید آنقدر محکم به هم چسبانده شوند که هزاران پاسکال فشار را در طول پردازش تحمل کنند، بلکه باید قطعات را بدون آسیب رساندن یا بر جای گذاشتن اثری بر روی آن‌ها پس از تکمیل چرخه‌ بیرون بیاورند.

قالب‌های تزریق پلاستیک در ابعاد بسیار دقیق ساخته شده‌اند و تا جایی که ممکن است به مهارت بالایی از سوی سازندگان ابزار و قالب‌ها نیاز دارد که آنها را می‌سازند. در مورد درب بطری‌ها، خود قالب‌ها دارای شکل معکوس درب بطری هستند، از جمله رزوه و هر چیزی که در بالا ویا کناره‌های درب نقش بسته است. مهم است که این جزئیات طراحی از نظر ابعادی با سرد شدن قطعه در قالب ثابت بمانند بنابراین قالب باید طوری طراحی شود که قطعه به طور یکنواخت در داخل قالب خنک شود تا از اعوجاج شکل نهایی جلوگیری شود.

قالب دستگاه تزریق پلاستیک

قیمت قالب دستگاه تزریق درب بطری

بیشتر هزینه‌ای که صرف ساخت درب بطری می‌شود، روی قالب‌های مورد استفاده سرمایه‌گذاری می‌شود، به همین دلیل است که قالب‌گیری تزریقی اغلب برای حجم تولید بالا استفاده می‌شود.

قیمت قالب درب بطری به دلیل پیچیدگی های موجود در دستیابی به رزوه داخلی، گران هستند، که به عنوان قطعات زیر برش در نظر گرفته می شوند و ملاحظات طراحی قالب و ابزار خاصی را در بر می گیرند تا بتوان قطعات را پس از سرد شدن بدون آسیب جدا کرد. با این حال، زمانی که یک شرکت تولیدی قبلاً روی قالب‌های با کیفیت بالا و پیچیده برای اندازه‌های استاندارد درب بطری و رزوه‌کاری سرمایه‌گذاری کرده است، می تواند با حجم تولید بالا هزینه های اولیه را به سرعت جبران کند.

قالب تزریق درب بطری

طراحی و نقش برجسته روی درب پلاستیکی

یک پیام برجسته، آرم شرکت، شعار، آدرس یا هشدار – یا هر ترکیبی از آنها – به راحتی می‌تواند به بالای درب بطری پلاستیکی اضافه شود. در واقع، این گزینه می تواند نیاز به برچسب را از بین ببرد و می تواند شامل تبلیغات متقابل یا هشدارهای محصول باشد.

نقش برجسته همچنین به عنوان یک راه عالی برای جلب توجه مشتریان یا کاربرانیست که ممکن است از برچسب چشم پوشی کنند اما نمی توانند در هنگام باز کردن بطری از درب آن چشم پوشی کنند، به خصوص زمانی که نقش برجسته با رنگ های سفارشی ترکیب می شود. بعلاوه، پس از از بین رفتن برچسب یا برداشتن سهواً، نقش برجسته ماندگاری زیادی دارد. به دلیل آسان بودن گنجاندن نقش برجسته در فرآیند تولید درب بطری، معمولاً هیچ هزینه اضافی وجود ندارد.

انواع درب پلاستیکی بطری

آب بندی درب بطری های پلاستیکی

مواد آستر بین درب بطری و محتویات ظرف، واد نامیده می شود و می تواند اهداف مختلفی را انجام دهد. واشر می تواند به عنوان مهر و موم برای محافظت از یکپارچگی محتویات، محافظت از آنها در برابر رطوبت یا اکسیژن عمل کند. ممکن است به عنوان یک قطعه اضافی برای اطمینان از ماندن محتویات داخل ظرف در نظر گرفته شود. در مورد محصولی مانند دارو، شواهد دستکاری می‌تواند مانع از خوردن چیزی شود که می‌تواند او را بیمار یا مسموم کند.

احتمالاً با درب های پلی‌سلی مواجه شده‌اید که دارای یک پد اسفنجی است که به آن دسته پلی‌سلی گفته می‌شود و در بالای درپوش قرار گرفته است. ورقه های فویل یا وادهای لمینت شده، دسته های پلی سلولی هستند که دارای یک لایه فویل برای محافظت از پلی واد در برابر هرگونه مواد شیمیایی موجود در بطری و پشتیبانی از سازگاری شیمیایی هستند.

تولید انواع درب بطری پلاستیکی

درب های بطری پلاستیکی بسیار گوناگون و متننوع هستند از پر کاربرد ترین نواع آنها می توان به درب های چرخشی ، فشاری ، دیسکی ، دکمه ای و … اشاره کرد که در سایزها و اندازه های گوناگون تولید می شوند.

دستگاه تزریق پلاستیک تولید درب بطری

پارس پلیمر تولید کننده انواع درب بطری پلاستیکی با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و با بالاترین کیفیت می باشد. همچنین قیمت مقرون به صرفه و رقابتی تولیدات پارس پلیمر از ویژگی های بارز شرکت ماست.

برای اخذ مشاوره و راهنمایی رایگان از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *