پرش به محتوا

پاریزون کنترل

به طور کلی، سیستم پاریزون کنترل تنها به معنای کنترل کننده نیست، بلکه سیستم کنترل ضخامت پاریزون است.

پاریزون یک قطعه پلاستیکی مذاب لوله مانند تو خالی است که هوای فشرده می تواند از طریق آن وارد شود.

پاریزون کنترل

کاربردهای پاریزون کنترل

روش‌های زیادی برای ساخت ظروف پلاستیکی وجود دارد، مانند قالب‌گیری با دستگاه اکستروژن، قالب‌گیری تزریقی، قالب‌گیری چرخشی و … در میان روش‌های قالب‌گیری بسیاری از ظروف پلاستیکی، قالب‌گیری با دستگاه پلاستیک بادی تولید می شوند.

با توجه به معرفی دستگاه های پلاستیک بادی، 80 تا 90 درصد ظروف توخالی در جهان با دستگاه پلاستیک بادی تولید می شوند.

فن آوری قالب گیری اکستروژن، شکل دادن به پاریزون پلاستیکی شده در برابر دیواره داخلی قالب توسط فشار هوا است.

پاریزون در نوع اکستروژن تولید می‌شود، یعنی مذاب پلاستیکی که حرارت داده می‌شود و پلاستیکی می‌شود و از شکاف هسته‌ای با اشکال مختلف اکسترود می‌شود تا یک پاریزون استوانه‌ای با اشکال مختلف تشکیل شود.

پاریزون اکسترود شده به صورت عمودی توسط وزن خود معلق است. حداقل ضخامت دیوار مشخص شده است و تجهیزات پلاستیک بادی اولیه فاقد سیستم کنترل ضخامت دیواره پاریزون هستند.

برای اینکه نازک ترین قسمت محصول به حداقل ضخامت دیواره مورد نیاز برسد، سایر قسمت های محصول باید به همان نسبت ضخیم شوند و در نتیجه مواد هدر می رود.

به منظور صرفه جویی در هزینه ها، کاهش زمان خنک سازی محصولات و سرعت بخشیدن به چرخه تولید محصولات، سیستم کنترل ضخامت دیواره پاریزون مقرون به صرفه تر است.

به عنوان مثال، مخزن 50 لیتری، وزن خالص محصول تولید شده توسط دستگاه معمولی 3.5 کیلوگرم برای رسیدن به حداقل ضخامت دیواره مورد نیاز است و با استفاده از کنترل کننده پاریزون، وزن خالص محصول به  2.4 کیلوگرم کاهش می یابد. و حداقل ضخامت دیواره مورد نیاز را برآورده می کند، در مواد اولیه 20٪ تا 30٪ صرفه جویی می کند و محصولات تولید شده یکنواخت و نازک هستند.

سیستم کنترل پاریزون روده

اجزای سیستم کنترل پاریزون 

این سیستم از اجزای زیر تشکیل شده است:

1.سیلندر هیدرولیک پاریزون 2. مخزن روغن 3. فیلتر دقیق 4. ذخیره کننده فشار (الزاماً بستگی به نوع محصول ندارد) 5. کنترل کننده پاریزون 6. شیر کنترل سیلندر هیدرولیک 7. هیدرولیک موتور.

پاریزون کنترل MOOG

MOOG  یکی از برندهای سیستم کنترل پاریزون است. قسمت های اصلی 1. سیستم کنترل پاریزون 2. شیر کنترل سیلندر هیدرولیک است.

MOOG به دلیل شهرت بالا و اشتراک بالای آن در بازار، به عنوان نام عمومی توسط صنعت برای سیستم کنترل پاریزون گرفته شده است. در نسل هیدرولیک،  MOOG تقریباً بازار سیستم کنترل پاریزون را در انحصار خود درآورده است. با این حال، در تولید موتور سروو، MOOG به شهرت بالایی که دارد رتبه‌بندی نشد و بازار کمتری را برای عملکرد معمولی خود به اشتراک گذاشت.

پاریزون کنترل موگ moog

سیستم پاریزون کنترل برای چه مواردی استفاده می شود؟

کاربرد اصلی سیستم کنترل پاریزون این است که ضخامت هر بخش را برای محصول قالب گیری گالن / بطری / اکستروژن از بالا به پایین تغییر دهد.

تعداد بخش ها به توانایی کنترلر، سوپاپ ها و سروو موتور بستگی دارد. پاریزون کنترل 100 نقطه رایج ترین است، یعنی 100 بخش از بالا به پایین وجود دارد و ضخامت هر بخش را می توان به طور جداگانه تنظیم کرد.

مزایای سیستم کنترل پاریزون چیست؟

ما می‌توانیم از سیستم کنترل پاریزون برای تغییر ضخامت هر بخش برای محصول دستگاه پلاستیک بادی از جمله انواع ظرف ، بطری اکستروژن از بالا به پایین استفاده کنیم. بنابراین موارد زیر از جمله مزایای این سیستم است.

  1. 1. تغییر ضخامت بطری / برای تغییر در وزن بطری / محصول بدون تغییر قالب.
  2. 2. نازک‌تر کردن بدنه‌ای که بر استحکام بطری تأثیر نمی‌گذارد، وزن را کاهش دهید تا باعث کاهش هزینه‌ها شود.
  3. 3. ضخیم کردن دهانه، ته و دسته بطری که به راحتی شکسته یا تغییر شکل می دهد و باعث تقویت محصول می شود.
  4. 4. با عملکرد نازک شدن نسبی و افزایش سرعت خنک سازی محصول، می توان زمان چرخه تولید را کوتاه کرد و خروجی را تسریع کرد.
  5. 5. تنظیم ضخامت هر بخش از محصولاتی که مشتریان به آن نیاز دارند، امکان ساخت برخی از محصولات را فراهم می کند که قبلاً قابل تولید نیستند.

آیا برای دستگاه پلاستیک بادی خود به سیستم پاریزون کنترل نیاز دارید؟

این بستگی به بودجه شما و نیازهای مشتری شما دارد. به طور کلی، اگر پروژه شما برای تولید بلندمدت است، پیشنهاد می کنیم سیستم کنترل پاریزون را نصب کنید. این سیستم محصول را تقویت می کند، هزینه مواد را کاهش می دهد، روند تولید را تسریع می کند و محصولات را با طراحی پیچیده تر می سازد. که باعث رقابت بهتر در بازار خواهد شد.

پاریزون کنترل دستگاه پلاستیک بادی

سروو یا هیدرولیک؟ کدام نوع سیستم پاریزون کنترل بهتر است؟

سروو موتور سیستم کنترل سروو پاریزون پیشرفته است و منبع تغذیه با توجه به وضعیت واقعی در زمان نیاز به برق قابل تنظیم است. دقت بالاتر است و قدرت بیشتر ذخیره می شود. مخزن روغن و فیلتر دقیق مورد نیاز نیست، بنابراین هزینه نگهداری کمتر از نوع هیدرولیک است. برای در نظر گرفتن طولانی مدت، هزینه استفاده از سیستم کنترل پاریزون نوع سروو کمتر از نوع هیدرولیک است.

در مقایسه با نوع هیدرولیک، تنها عیب نوع سروو قیمت بالاتر است. اگر تفاوت قیمت در حد بودجه شما است، پیشنهاد می کنیم نوع سروو را انتخاب کنید.

ویژگی های پاریزون کنترل

عملکردهای آنالوگ با وضوح بالا امکان کنترل و موقعیت یابی دقیق را فراهم می کند

طراحی ماژولار با ظرفیت حداکثر 2000 ورودی/خروجی به این معنی است که کنترلرها را می توان به طور بهینه برای مطابقت با برنامه های کاربردی در همه اندازه ها پیکربندی کرد.

سیستم عامل مبتنی بر لینوکس در زمان واقعی، چندوظیفه واقعی را با زمان پاسخ سریع ترکیب می‌کند و همچنین افزودن ویژگی‌های مشابه رایانه شخصی را آسان می‌کند.

محیط توسعه استاندارد که دارای قابلیت های اشکال زدایی، شبیه سازی، پارامترسازی و ردیابی است، برنامه نویسی و آزمایش را سریع و ساده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *