پرش به محتوا

بازیافت محصولات پلاستیکی

پلاستیک ها جزء ضایعاتی هستند که به دلیل مصرف روزافزون از انواع محصولات پلاستیکی ، درصد بالایی از پسماندها را تشکیل می دهند. پیش از آن که بخواهیم به بازیافت محصولات پلاستیکی بپردازیم، بد نیست برای مقدمه مروری بر موارد مصرف و خواص این مواد و منشأ تولید آنها داشته باشیم. پلاستیک ها موادی هستند که به علت سهولت قالبگیری و شکل دهی کاربرد فراوانی در صنایع بسته بندی دارند.

همچنین به دلیل استحکام زیاد، پایداری حرارتی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، در تولید قطعات برای صنایع خودرو، الکترونیک و هواپیما سازی، و حتی فضانوردی و موشک سازی کاربرد دارند.

بازیافت پلاستیک

یعنی از ساک دستی و ظروف پلاستیکی تا چرخ دنده های مهندسی، بدنه خودرو، روکش سیم و کابل، کفپوش سالن ها و وسایل پزشکی و غیره از مصنوعات پلاستیکی استفاده می شود. بنابراین به دلایل فوق جایگزین مناسبی برای فلزات هستند. به همین میزان نیز ضایعات آنها روز به روز افزایش می یابد.

پلاستیک های ضایعاتی

به طو کلی پلاستیکهای ضایعاتی در ایران از سه منشاء تولید می گردند. پسماند شهری، صنعتی و بیمارستانی به طوری که با توجه به آمارهای به دست آمده از آنالیز پسماند شهری در حدود ۱۵ درصد از پسماند شهر را این مواد تشکیل می دهند.

بیشترین منبع ضایعات پلاستیک از پسماند شهری است که توسط صاحبان این صنعت خرید و در فرآیند بازیافت پلاستیک از آنها استفاده می شود.

ضایعات صنعتی که به ضایعات پای دستگاهی شهرت دارند، توسط کارخانه داران فروخته می شوند. و یا توسط آسیابی مجدداً خرد شده و به همراه مواد نو دوباره در خط تولید مصرف می گردند. مشروط بر اینکه آن محصول مصرف مواد غذایی نشود و یا خواص فیزیکی و مکانیکی بالایی نظیر استحکام و مقاومت در برابر ضربه و غیره مورد نظر نباشد.

پلاستیک های ضایعاتی حاصل از بیمارستان ها نظیر سرم ، سرنگ و غیره نیز توسط زباله سوز سوزانده شده و یا دفن می گردند.

کارخانه بازیافت پلاستیک

چرا بازیافت محصولات پلاستیکی مهم است؟

دلایل بسیاری برای بازیافت پلاستیک ها وجود دارد: احداث پتروشیمی های جدید و در نتیجه تولید بیشتر پلاستیک ها، مصرف بیشتر حاصل از پدیده شهر نشینی برای مثال ظروف غذای یک بار مصرف و همچنین مصرف بیشتر به دلیل کاربرد در صنایع مختلف، تجزیه نشدن و ماندگاری در طبیعت حداقل به مدت ۳۰۰ سال و ایجاد آلودگی های زیست- محیطی و مهمترین عامل یعنی افزایش قیمت مواد نو پتروشیمی به دلیل حذف یارانه ی حامل های انرژی و همچنین افزایش قیمت جهانی و غیره موجب گردیده استقبال از مواد و گرانول های بازیافتی ( بازیافت پلاستیک ) بیشتر و بیشتر گردد. از نظر قیمت، بهای گرانول های بازیافتی معمولا در حدود ۳۰ درصد پایینتر از گرانول های نو پتروشیمی می باشند. در واقع دلیل پیشرفت صنعت بازیافت پلاستیک در دنیا علاوه بر بحث محیط زیست، این است که محصولات ارزشمندی را می توان از موادی تهیه نمود که نسبت به نو از لحاظ قیمت پایین ترند و همین باعث ایجاد ارزش افزوده می گردد. برای مثال شرکت فورتل ( Fortel ) با تولید الیاف بازیافتی بطری های پت ، فروش محصولات خود را از ۳ میلیون پوند به ۳۰ میلیون پوند ظرف مدت ۷ سال افزایش داد. این شرکت ادعا میکند بالاترین مصرف بطری های بازیافتی را داشته است. و برای تامین مواد اولیه خود از کشورهای مختلف نیز جمع آوری انجام می دهد. در کشور ما نیز خوشبختانه نمونه هایی موفق از این نوع وجود دارد.

بازیافت پلاستیک

مزایای بازیافت پلاستیک

  1. ضایعات کمتری سوزانده و یا دفن میگردد.
  2. انرژی و مواد خام کمتری برای تولید مواد ضایعاتی نسبت به نو نیاز می باشد.
  3. کاهش ضایعات و استفاده مجدد آن باعث کاهش آلودگی محیط زیست می گردد.

مشکلات بازیافت محصولات پلاستیکی و چگونگی رفع آنها

همانطور که میدانید وجود حرارت و پدیده تخریب هنگام تولید مواد بازیافتی موجب گردیده است که این مواد از خواص پایین تری نسبت به نو برخوردار باشند. در واقع عامل دپلیمریزاسیون سبب کاهش جرم مولکولی این مواد می شود و بنابراین نمی توان از گرانول های بازیافتی به تنهایی برای تولید محصول با کیفیت بالا و نیز به دلیل آلودگی های موجود در بسته بندی غذایی و ساخت مواد آرایشی و بهداشب استفاده کرد.

در ایران علاوه بر مشکلات فوق، نبود استاندارد و نظارت برای مواد بازیافتی سبب تولید محصول با کیفیت پایین و مضر به سلامتی می گردد. براین مثال حتی دیده شده است که متأسفانه افراد سودجو در مناطق محروم از مواد بازیافتی در تولید سر پستانک شیشه نوزاد استفاده نموده اند که موجب بروز آفت در نوزادان شده است. عدم وجود دستگهایی که بتواند محصولات با کیفیت مناسب تولید نماید از مشکلات دیگر این صنعت محسوب میگردد. طبق مشاهدات بنده اکثر دستگاهها از امکانات حداقلی برخورداند و ضمناً دستگهای مصرقی اکثرا دست دوم و قدیمی است و حتی در مراحل شستشو از آب کافی نیز استفاده نمیکنند از این رو به سختی می توان داخل کارگاهی که بازیافت انجام میدهد وارد شد.

پلاستیک های بازیافتی

حل مشکل مواد بازیافتی :

  1. استفاده از تکنولوژی های مربوطه و به روز. برای مثال برای تولید بطری نوشابه از بطری های بازیافتی میتوان از یک تکنولوژی به عنوان (B to B) استفاده کرد، که به دلیل از بین بردن آلودگی های میکروبی، پرک بازیافتی را می توان مجدداً برای تولید بطری نوشابه استفاده نمود.
  2. مخلوط کردن با مواد نو و یا افزودن افزودنی ها
  3. محصول را طوری طراحی نمود که استحکام بیشتری داشته باشد برای مثال دیواره محصول را ضخیم تر انتخاب نمود.
  4. فرایند ساختی متناسب با نوع محصول انتخاب کرد. برای مثال در تولید محصولاتی استفاده کرد که رنگ آن چندان اهمیت ندارد و چون عموماً مخلوطی از چند پلاستیک بازیافت می گردد رنگ نهایی سبز تیره و یا مشکی خواهد شد که حتی برای محصولاتی که رنگ روشن دارند برای مثال ظروفی که از پلی اتیلن ساخته شده اند نیز می توان مواد رنگ زا اضافه کرد تا رنگ اصلی محصول را بپوشانند.
  5. فرایند کواکسترون در تولید محصولاتی که محصول بدست آمده از بازیافت پلاستیک، بین مواد نو اکسترود می گردد. برای مثال ورق های چند لایه که لایه وسطی پلی اتیلن ترفتالات بازیافتی و لایه زیرین و رویی آن مواد نو اکسترود می گردد. این تکنولوژی توسط بخش خصوصی در حالت خریداری در ایران می باشد. لازم به ذکر است که تمام پلاستیکهای بازیافتی در فرایندهای تزریقی، قالبگیری فشاری، اکستروژن و دمشی کلندرینگ، ترمو فرمینگ و قالبگیری چرخشی کاربرد دارند.
  6. قالبگیری تزریقی ساندویچی یک تکنیک دیگر برای بازیافت پلاستیک است که هسته داخلی آن مواد بازیافتی و لایه خارجی آن مواد نو است.

 

مراحل بازیافت پلاستیک

نتیجه گیری :

صنعت بازیافت پلاستیک در ایران جزء صنایع جوان محسوب می گردد و به علت مباحث اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است. اما در این بین نیاز به نظارت و استانداردهایی می باشد تا بتوان محصولاتی با ارزش افزوده بیشتری ایجاد کرد.

در کنار موضوعات زیست محیطی، در صورتیکه علاقمند به سرمایه گذاری و کارآفرینی در حوزه بازیافت پلاستیک می باشید، پارس پلیمر، با سابقه طولانی در زمینه تولید و واردات دستگاه های تزریق پلاستیک و دستگاه های پلاستیک بادی ، آماده همکاری در این صنعت پولساز می باشد. در صورت تمایل می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نموده و بصورت رایگان از راهکارهای ارائه شده بهره برداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *